Filmowanie dronem - zalety inspekcji technicznych
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Witajcie! Nie wiem czy interesujecie się nowinkami technicznymi, ale ja osobiście za nimi przepadam. Ostatnio odkryłem, że przy inspekcjach technicznych to właśnie drony mogą znacznie przyspieszyć prace budowlane. Taki pojazd bezzałogowy dokona inspekcji szybciej i bezpieczniej. Po za tym ma też wiele innych zalet, o których zdecydowałem tu napisaćUśmiech Miłej lekturyUśmiech

Zacznijmy od tego, że dron jest bezzałogowym statkiem powietrznym używanym często do filmowania z wysokości. Świetnie nadaje się do przeprowadzania inspekcji technicznych. Dlatego jego użycie jest bardzo popularne. Gwarantuje dokładność inspekcji, przeprowadzonej niskim kosztem i bardzo szybko. 

Z tego rozwiązania korzystają:

• deweloperzy,
  • firmy budowlane,
  • obiekty przemysłowe,
  • elektrociepłownie,
  • operatorzy sieci przesyłowych,
  • zarządcy dróg i autostrad,
  • agencje ubezpieczeniowe,
  •  towarzystwa odszkodowawcze,
  • rzeczoznawcy,
  • geodeci i rolnicy.

Największe zalety używania dronów:

• Precyzja
Dzięki niej możliwe jest dokładne przeprowadzenie inspekcji: dowolnych obiektów technicznych i budowlanych (o znacznej wysokości), inwestycji rozciągniętych na wielkim obszarze, istniejącej infrastruktury (linie energetyczne, gazociągi). Możliwe jest wykonywanie inspekcji w trakcie trwania lotu dzięki transmisji obrazu do operatora w czasie rzeczywistym. Wystarczy w tym celu skorzystać z usług profesjonalnej firmy, którą znajdziemy pod tym adresem - flydron.pl. Dodatkowo możliwość zamontowania kamery termowizyjnej umożliwia monitoring ubytków ciepła.

• Oszczędność
Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych jest dużo tańsze od klasycznych metod. Dron nie potrzebuje pasa startowego, sterowany jest z ziemi (brak załogi), nie zużywa olbrzymich ilości paliwa. Dlatego też, jego zastosowanie nie wiąże się z dużymi kosztami. Obejrzenie z bliska obiektów o znacznej wysokości również nie stanowi problemu. Nie trzeba budować rusztowania, dron zrobi to w kilka minut. Inspekcje z drona to same korzyści – oszczędność czasu, pieniędzy oraz zwiększenie bezpieczeństwa! Wykorzystanie drona to znaczna oszczędność w porównaniu z klasycznymi metodami inspekcji. Oszczędność, to mniejsze koszty. Mniejsze koszty to większy zysk. Wykonanie inspekcji, zależnie od badanego obszaru, nie jest czasochłonne. Trwa to tylko od kilkunastu minut do maksymalnie kilku godzin.
  • Bezpieczeństwo
Inspekcji z powietrza pozwalają uniknąć błędów i wypadków na ziemi. Wczesne wykrycie usterki pomaga zminimalizować zagrożenia poważnej awarii, wiążącej się często z dużymi kosztami oraz niebezpieczeństwem utraty życia lub zdrowia osób postronnych. Dron jest statkiem bezzałogowym i dlatego wykonywanie inspekcji w miejscach niebezpiecznych, trudno dostępnych lub na dużych wysokościach nie ryzykuje życia i zdrowia ludzi. Inspekcja odbywa się bez narażenia na utratę życia lub zdrowia pracowników i osób trzecich. 

• Różne inwestycje
W modernistycznym rolnictwie sfilmowanie dużych areałów rolnych pozwoli na odpowiednie zaplanowanie czasu zbiorów oraz zoptymalizowanie nawożenia. W gospodarce leśnej i sadownictwie pomaga w planowaniu miejsc wycinki drzew i nowych nasadzeń. W ubezpieczeniach i odszkodowaniach zdjęcia z lotu ptaka pozwalają precyzyjnie udokumentować zniszczenia wywołane klęskami żywiołowymi, jak: huragany, powodzie czy pożary. Fotografie powstałych szkód są dowodem, zobowiązującym ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania pokrzywdzonym. Z powietrza znacznie dokładniej widać:

• zerwany dach,
  • zalane pole uprawne
  • czy spalony las.
Jak widać zastosowanie dronów w znacznym stopniu rozwija różne gałęzie gospodarki, co podkreśla między innymi Urząd Lotnictwa Cywilnego - http://www.ulc.gov.pl/pl/publikacje/wiad...podarczego. Innowacyjne technologie są przyszłością.
Dzięki, że poruszyłeś ten temat. Sam się nawet zastanawiałem czy nie zlecić takiego badania termowizyjnego z użyciem drona. Przy piętrowym budynku to chyba miałoby największy sens.
Szkoda, że mi to nie przyszło do głowy zanim zatrudniłem ekipę od inspekcjiSmutny ale jeszcze nic straconego. Drony faktycznie wydają się być przyszłością w branży budowlanej...

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości