Forum O Budownie I Wnętrzach
O czym warto pamiętać projektując ogród? - Wersja do druku

+- Forum O Budownie I Wnętrzach (http://home.c2i.net)
+-- Dział: Wokół domu (http://home.c2i.net/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Dział: Aranżacja ogrodów (http://home.c2i.net/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Wątek: O czym warto pamiętać projektując ogród? (/showthread.php?tid=246)

O czym warto pamiętać projektując ogród? - Kamikos - 17-05-2017

WitamUśmiech Mam nadzieję, że znajdę tu pasjonatów ogrodnictwa takich jak jaUśmiech Od dwóch lat jestem szczęśliwą posiadaczką własnego domu i całkiem sporego ogródka, dlatego co nieco już wiem o projektowaniu terenu wokół domu...chciałabym się z Wami podzielić kilkoma (mam nadzieję cennymi uwagami).

W takim razie zapraszam do czytania i komentowaniaUśmiech

Zakładanie ogrodu to wieloetapowy proces, do którego należy odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim warto sprecyzować nasze oczekiwania względem tego miejsca. Zastanówmy się czy podobają się nam ogrody zaprojektowane w stylu nowoczesnym, czy raczej tradycyjnym. Przemyślmy, jakie rośliny chcielibyśmy w nim posadzić. Przy projektowaniu ogrodu nie można zapominać o systemie nawadniającym i oświetleniu.

Pierwszy etap – planowanie ogrodu

Pierwszym krokiem w celu stworzenia ogrodu naszych marzeń powinno być planowanie. Dobrze jest wypisać na kartce nasze oczekiwania względem tego miejsca, a następnie skonfrontować je z rzeczywistością. Często przy odrobinie starań uda się je zrealizować, innym razem trzeba będzie zdecydować się na kompromis. Na bardzo małej działce nie uda się wybudować basenu, ale z powodzeniem można sadzić warzywa. Jeśli sami nie mamy wystarczającej wiedzy w tym temacie, to zawsze pozostaje nam zatrudnienie profesjonalnego projektanta ogrodów. Taką doświadczoną firmę realizującą też indywidualne projekty ogrodów znajdziemy na przykład w tym miejscu - http://newgardenstyle.pl. Po sporządzeniu planów przychodzi czas na ich realizację. Jeżeli chcemy posadzić w ogrodzie wymagające gatunki roślin, a gleba znajdująca się na naszej działce jest nieodpowiednia, będziemy zmuszeni ją uzupełnić. To z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami i nakładami pracy.

Instalacje elektryczne i system nawadniający

Współcześnie niemal każdy nowoczesny ogród wyposażony jest w system nawadniający, który pozwala zaoszczędzić właścicielom czas i pieniądze. Dzięki odpowiedniemu projektowi systemu nawadniania wykorzystamy tylko tyle wody ile rzeczywiście jest konieczne naszym roślinom. Na początku zakładania ogrodu należy zadbać o montaż instalacji elektrycznych. Osoby nie posiadające doświadczenia w tych kwestiach powinny skorzystać z pomocy profesjonalistów. Będzie to z jednej strony gwarancją dobrze wykonanej pracy, a z drugiej bezpieczeństwa. Przy zakupie oświetlenia do ogrodu należy pamiętać, żeby wybierać jedynie sprzęt przeznaczony do użytku na zewnątrz budynku. Dokładne informacje odnośnie projektowania systemów nawadniających i zakładania instalacji elektrycznych dobrze jest uzyskać od producenta danego systemu – ze względu na indywidualną specyfikę.

Rośliny do ogrodu – jak wybrać najlepiej

Bardzo ważną kwestią przy projektowaniu ogrodów jest wybór odpowiedniej roślinności. Współcześnie w sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele gatunków roślin przeznaczonych do ogrodów. Ich wybór dla osób nie posiadających doświadczenia w branży ogrodniczej może być nie lada problemem. Należy pamiętać, że poszczególne rośliny mają różne wymagania odnośnie:

1. gleby,
  2. nasłonecznienia
  3. czy nawodnienia.

Dodatkowo nie wszystkie gatunki tolerują swoją obecność. Nieumiejętny wybór roślin może spowodować, że niektóre z nich nie będą miały odpowiednich warunków do życia. Oprócz tego np. eleganckie projekty ogrodów wykorzystują pewien określony zbiór roślin które pasują do tego stylu
, bo jeżeli zdecydujemy się na np. taki właśnie nowoczesny ogród powinniśmy wiedzieć z góry których roślin będziemy poszukiwać bo efekty wybierania ich „ na oko” w szkółce ogrodniczej mogą nas potem bardzo zdziwić.

Jeżeli ogród jest naszą pasją, a dodatkowo dysponujemy czasem na zgłębianie tajników ogrodnictwa, możemy pokusić się o samodzielny wybór roślin. W przypadku, kiedy nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, a chcemy cieszyć się bujną roślinnością, znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy ogrodniczej, która posiada doświadczenie w projektowaniu różnorodnych ogrodów. Fachowców w branży projektowania ogrodów jest sporo i zdecydowanie warto jest zasięgnąć ich opinii, chociażby dlatego że potencjalne błędy w założeniu ogrody mogą być później bardzo kosztowne.

RE: O czym warto pamiętać projektując ogród? - Mariolkahuehue - 17-05-2017

Zgadzam się z Tobą w 100%. Też mi się wydaje, że jak ktoś nie ma jeszcze wystarczającej wiedzy o glebach, roślinach i ich pielęgnacji, to powinien skorzystać z pomocy fachowców. Teraz to chyba nawet jest dość popularne, że zatrudnia się architekta krajobrazuUśmiech

RE: O czym warto pamiętać projektując ogród? - Rozyczka - 17-05-2017

Osobiście popieram wcześniejsze planowanie systemu nawadniającego. Im wcześniej się go zainstaluje, tym ogród można lepiej zagospodarować. Przynajmniej takie jest moje zdanie. A co do samodzielnego projektowania ogrodu, to wydaje mi się, że metodą prób i błędów też można uzyskać ciekawy efekt...no ale co kto woliUśmiech