Forum O Budownie I Wnętrzach

Pełna wersja: O czym warto pamiętać projektując ogród?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
WitamUśmiech Mam nadzieję, że znajdę tu pasjonatów ogrodnictwa takich jak jaUśmiech Od dwóch lat jestem szczęśliwą posiadaczką własnego domu i całkiem sporego ogródka, dlatego co nieco już wiem o projektowaniu terenu wokół domu...chciałabym się z Wami podzielić kilkoma (mam nadzieję cennymi uwagami).


W takim razie zapraszam do czytania i komentowaniaUśmiech


Zakładanie ogrodu to wieloetapowy proces, do którego należy odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim warto sprecyzować nasze oczekiwania względem tego miejsca. Zastanówmy się czy podobają się nam ogrody zaprojektowane w stylu nowoczesnym, czy raczej tradycyjnym. Przemyślmy, jakie rośliny chcielibyśmy w nim posadzić. Przy projektowaniu ogrodu nie można zapominać o systemie nawadniającym i oświetleniu.


Pierwszy etap – planowanie ogrodu


Pierwszym krokiem w celu stworzenia ogrodu naszych marzeń powinno być planowanie. Dobrze jest wypisać na kartce nasze oczekiwania względem tego miejsca, a następnie skonfrontować je z rzeczywistością. Często przy odrobinie starań uda się je zrealizować, innym razem trzeba będzie zdecydować się na kompromis. Na bardzo małej działce nie uda się wybudować basenu, ale z powodzeniem można sadzić warzywa. Jeśli sami nie mamy wystarczającej wiedzy w tym temacie, to zawsze pozostaje nam zatrudnienie profesjonalnego projektanta ogrodów. Taką doświadczoną firmę realizującą też indywidualne projekty ogrodów znajdziemy na przykład w tym miejscu - http://newgardenstyle.pl. Po sporządzeniu planów przychodzi czas na ich realizację. Jeżeli chcemy posadzić w ogrodzie wymagające gatunki roślin, a gleba znajdująca się na naszej działce jest nieodpowiednia, będziemy zmuszeni ją uzupełnić. To z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami i nakładami pracy.


Instalacje elektryczne i system nawadniający


Współcześnie niemal każdy nowoczesny ogród wyposażony jest w system nawadniający, który pozwala zaoszczędzić właścicielom czas i pieniądze. Dzięki odpowiedniemu projektowi systemu nawadniania wykorzystamy tylko tyle wody ile rzeczywiście jest konieczne naszym roślinom. Na początku zakładania ogrodu należy zadbać o montaż instalacji elektrycznych. Osoby nie posiadające doświadczenia w tych kwestiach powinny skorzystać z pomocy profesjonalistów. Będzie to z jednej strony gwarancją dobrze wykonanej pracy, a z drugiej bezpieczeństwa. Przy zakupie oświetlenia do ogrodu należy pamiętać, żeby wybierać jedynie sprzęt przeznaczony do użytku na zewnątrz budynku. Dokładne informacje odnośnie projektowania systemów nawadniających i zakładania instalacji elektrycznych dobrze jest uzyskać od producenta danego systemu – ze względu na indywidualną specyfikę.


Rośliny do ogrodu – jak wybrać najlepiej


Bardzo ważną kwestią przy projektowaniu ogrodów jest wybór odpowiedniej roślinności. Współcześnie w sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele gatunków roślin przeznaczonych do ogrodów. Ich wybór dla osób nie posiadających doświadczenia w branży ogrodniczej może być nie lada problemem. Należy pamiętać, że poszczególne rośliny mają różne wymagania odnośnie:


  1. gleby,
  2. nasłonecznienia
  3. czy nawodnienia.

Dodatkowo nie wszystkie gatunki tolerują swoją obecność. Nieumiejętny wybór roślin może spowodować, że niektóre z nich nie będą miały odpowiednich warunków do życia. Oprócz tego np. eleganckie projekty ogrodów wykorzystują pewien określony zbiór roślin które pasują do tego stylu
, bo jeżeli zdecydujemy się na np. taki właśnie nowoczesny ogród powinniśmy wiedzieć z góry których roślin będziemy poszukiwać bo efekty wybierania ich „ na oko” w szkółce ogrodniczej mogą nas potem bardzo zdziwić.


Jeżeli ogród jest naszą pasją, a dodatkowo dysponujemy czasem na zgłębianie tajników ogrodnictwa, możemy pokusić się o samodzielny wybór roślin. W przypadku, kiedy nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, a chcemy cieszyć się bujną roślinnością, znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy ogrodniczej, która posiada doświadczenie w projektowaniu różnorodnych ogrodów. Fachowców w branży projektowania ogrodów jest sporo i zdecydowanie warto jest zasięgnąć ich opinii, chociażby dlatego że potencjalne błędy w założeniu ogrody mogą być później bardzo kosztowne.
Zgadzam się z Tobą w 100%. Też mi się wydaje, że jak ktoś nie ma jeszcze wystarczającej wiedzy o glebach, roślinach i ich pielęgnacji, to powinien skorzystać z pomocy fachowców. Teraz to chyba nawet jest dość popularne, że zatrudnia się architekta krajobrazuUśmiech
Osobiście popieram wcześniejsze planowanie systemu nawadniającego. Im wcześniej się go zainstaluje, tym ogród można lepiej zagospodarować. Przynajmniej takie jest moje zdanie. A co do samodzielnego projektowania ogrodu, to wydaje mi się, że metodą prób i błędów też można uzyskać ciekawy efekt...no ale co kto woliUśmiech