Forum O Budownie I Wnętrzach

Pełna wersja: Dobry dom na lata
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Planuję budowę domu. Ostatnio bardzo dużo słyszy się o domach energooszczędnych i ekologicznych, ogólnie nowoczesnych. Akurat jestem na etapie kupna projektu, dlatego chciałabym się dowiedzieć jak to wszystko wygląda. Czy tego typu domy to rzeczywiście dobra inwestycja, czy koszt budowy nie jest dużo wyższy niż zwykłego domu? Jaki metraż jest odpowiedni? Nie chcę za dużego domu, salon, kuchnia, łazienka dwie sypialnie na poddaszu. Jaki może być koszt takiego projektu?
Pani Julio, bardzo wiele zależy od samego projektanta/architekta. Jednym słowem od firmy, która wykonuje projekt. W większości tego typu firm, jeśli powie Pani jakie są jej oczekiwania, jakich materiałów chce użyć, architekt dobierze odpowiedni projekt i wszystko doradzi. Jeśli kluczową rolę grają fundusze, to warto rozważyć opcję kupna gotowych projektów. Wiele także zależy od działki. Jeśli ma Pani taką zakupioną należy to powiedzieć architektowi, gdyż nie na każdej działce można wszystko postawić. Na cenę samego budynku składa się bardzo wiele rzeczy, nawet liczba okien czy drzwi. Jeśli chce Pani oszczędzić na takich rzeczach, trzeba to zaznaczyć właśnie na etapie już projektu. Na przykład okna dachowe sa bardzo drogie i trudne w montażu, można wymyślić jak uniknąć ich stosowania na poddaszu, na rzecz zwykłych okien. Jeśli nie ma Pani upatrzonego konkretnego projektanta, chętnie polecą znajomych. Poproszę wtedy o informację na priv Uśmiech
Dokładnie, jeśli jesteś na etapie zakupu projektu, warto wcześniej rozpisać sobie swoje oczekiwania. Nie mówię o oczywistościach jak liczba pokoi, czy to czy kuchnia ma być widna, ale warto rozpisać gdzie chcesz schody, ile okien w salonie, dach jedno czy dwyspadowy, jak ma wygladać poddasze, czy chcesz piwnice, balkon? Nawet to ile ma być zlewów czy umywalek jest ważne.
Jeśli nie jesteś zdecydowana na nić konkretnego to warto też zajrzeć na stronki jak ta - najnowsze projekty domów gdzie można kupić gotowy projekt. Takie rozwiązanie jest tańsze niż, gdy robisz projekt wyłącznie dla siebie. jest też wiele opcji dostosowania domu pod swoje potrzeby.

A wracając też to meritum pytań, to tak domy energooszczędne to dobra inwestycja. Oczywiście nie zwróci się ona od razu, ale dom buduje się na całe życie, wiec nawet długotrwały zwrot się opłaci. Podobnie jak z bateriami słonecznymi, zwracają się po parunastu latach ale i tak się opłaca. No chyba, że wiesz że jest duża możliwość że ten dom sprzedaż w niedalekiej przyszłości, co nawet w takim wypadku jest dobrym rozwiązaniem bo podniesie wartość budynku.